България планира изграждане на малки модулни реактори

0

Росен Желязков се срещна с ръководството на General Electric Vernova в Ню Йорк

Българското правителство започна проучване на възможността за разполагане на малки модулни реактори на територията на страната. Това стана ясно след среща на министър-председателя Росен Желязков с главния корпоративен директор на General Electric Vernova Роджър Мартела, която се проведе в Ню Йорк.

В разговорите участваха още министърът на енергетиката Жечо Станков, изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Валентин Николов, изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" Петьо Иванов, както и народни представители.

Първата стъпка към реализацията на проекта бе направена на 22 август 2024 г., когато Българският енергиен холдинг и GE-Hitachi Nuclear Energy International подписаха Меморандум за разбирателство. Документът предвижда проучване на потенциалното развитие на проект за реакторна централа BWRX-300 в България.

Допълнение към проекта за АЕЦ "Козлодуй"

Според правителството, бъдещите малки модулни реактори ще бъдат допълнение към текущия проект за изграждане на два блока Westinghouse AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Те ще подпомогнат позицията на България като лидер сред ядрените държави в Югоизточна Европа.

Правителството определя малките модулни реактори като нововъзникваща технология, способна да осигури дългосрочна стабилност, предвидимост и нискоемисионно производство на електроенергия.

По време на срещата премиерът Желязков подчерта значителния опит на страната в експлоатацията на съществуващата ядрена централа, както и наличието на регулаторен опит, обучена работна сила и образователни програми.

Допълнителни енергийни проекти

На разговорите бяха обсъдени и други възможности за сътрудничество с General Electric, включително нови ПАВЕЦ (помпено-акумулиращи водноелектрически централи) и паро-газови електроцентрали.

Изграждането на такива съоръжения се счита за ключова перспектива, която ще запази ролята на енергийния комплекс като основен енергиен център в страната и региона.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари