Българите остават най-бедните в Евросъюза

0
И през 2018 г. бяхме на последно място, но Борисов продължава да твърди, че живеем добре
И през 2018 г. бяхме на последно място, но Борисов продължава да твърди, че живеем добре

Потреблението ни е само 59% от средното за ЕС, в Люксембург е 135%, пише "24 часа" 

Българите остават най-бедни в Евросъюза, сочат най-новите данни за потреблението в Евросъюза на Евростат. Те са за 2019 г. И през 2018 г. бяхме на последно място.

Фактическото индивидуално потребление (ФИП) измерва материалното благосъстояние на домакинствата. Базирано на първите предварителни оценки за 2019 г. на НСИ по данни на Евростат, ФИП на човек от населението, изразено в стандарти на покупателната способност (СПС), варира между държавите - членки на ЕС, от 59 до 135% от средното равнище в EС-27.

Девет държави членки регистрират ФИП на човек от населението над средното за ЕС-27 равнище през 2019 година. Най-високо е в Люксембург - 35% над средното за ЕС-27 ниво.

Германия e с около 23% над средното за ЕС равнище, следвана от Австрия, Дания, Белгия, Нидерландия, Финландия, Швеция и Франция, които са постигнали нива между 5 и 20% по-високи от средните за ЕС-27.

ФИП на човек от населението за дванадесет държави членки варира от средното равнище за ЕС-27 до 25% по-ниско. В Италия, Ирландия, Кипър, Испания и Литва равнищата на ФИП на човек от населението са до 10% под средното за ЕС-27, в същото време в

Португалия, Чешката република, Словения и Малта са от 10 до 20% по-ниски. В Полша, Румъния и Гърция те са от 20 до 25% по-ниски от средното равнище за ЕС-27.

Шест държави членки бележат ФИП на човек от населението около 25% и повече под средното за ЕС-27 равнище. Естония има около 25% по-ниско равнище, докато в Словакия,

Латвия, Унгария и Хърватия е от 25 до 35% по-ниско от средното за ЕС-27. В България ФИП е с 41% по-ниско от неговото средно ниво за държавите от ЕС-27.

Тези данни за ФИП на човек от населението, изразени в стандарти на покупателната способност, са публикувани от Евростат, Статистическата служба на ЕС.

БВП на човек от населението варира от 53% в България до 261% в Люксембург от средното равнище за ЕС-27.

БВП е основният измерител на икономическата активност и също показва значителни разлики между държавите членки. През 2019 г. БВП на човек от населението, измерен в СПС, е в границите от 53% в България до 261% в Люксембург спрямо неговата средна величина в ЕС-27. Десет страни отбелязват нива на БВП на човек от населението над средното ниво за ЕС-27 през 2019 година.

Високият БВП на човек от населението на Люксембург се обяснява частично с големия дял на пограничните работници, включени в общия брой на работната сила на страната. Тези работници допринасят за увеличение на БВП, а същевременно не се считат за част от местното население, което се използва при изчисляването на БВП на глава от населението.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари