Българите дават хиляди левове за по-ранно пенсиониране

7
Над 4500 души са закупили средно по близо 2 години трудов стаж през миналата година
Над 4500 души са закупили средно по близо 2 години трудов стаж през миналата година Снимка: Асен Игнатов / Архив

Над 4500 души са закупили средно по близо 2 години трудов стаж през миналата година

Близо 32 милиона лева са извадили от джобовете си българите през миналата година, за да си "купят" липсващ трудов стаж и да успеят да се пенсионират. Данните на Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че 4535 човека са се възползвали от тази възможност, като на всеки от тях са липсвали средно по 22,81 месеца стаж.

Според информацията, предоставена от НОИ, изминалата година държи рекорда за последните шест години както по брой хора, закупили стаж – 4707 души, така и по събрана сума – 32,8 милиона лева. Очевидно българите предпочитат да платят солидни суми, отколкото да продължат да работят, а държавата изглежда не възразява да пълни хазната по този начин.

През 2024 година месец недостигащ стаж струваше 184,73 лева, а година – 2126,80 лева, като сумата се изчислява като 19,8% от минималния осигурителен доход, който тогава беше 933 лева. Цялата "промоция" за максималните 5 години, които законът позволява да се закупят, излизаше 11 084 лева.

От април 2025 година цената на "стажа в брой" отново скочи, тъй като минималният осигурителен доход се повиши на 1077 лева, колкото е вече минималната заплата. Сега месец стаж струва 213,25 лева, а година – 2559 лева. За пълния пакет от 5 години трябва да се бръкнете до 12 794 лева – сума, равняваща се на почти цяла година минимална работа.

Важно е да се отбележи, че въпреки солидните суми, "закупеният" осигурителен стаж не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера. Това означава, че той влияе само върху правото за пенсиониране, но не и върху размера на пенсията.

Как се удостоверява закупеният стаж при пенсиониране?

При пенсиониране времето на обучение по чл. 9а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) се удостоверява с документ УП-16. Удостоверението се издава от служителите в дирекция "Краткосрочни плащания и контрол" при териториалните поделения на НОИ.

За издаване на удостоверението се изискват различни документи според вида на "закупения" осигурителен стаж:

  • За докторанти до 31 декември 2012 година – заповеди за зачисляване и отчисляване, както и диплома от съответното висше училище
  • За завършилите висше или полувисше образование – диплома и документ, удостоверяващ срока на обучението

Закупеното време по чл. 9а, ал. 2 от КСО се удостоверява по служебен ред от институциите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари