Атидже Алиева-Вели: Подкрепяме мерките за овладяване на високите цени
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

В парламента обсъждат нови санкции за измамни търговци
Парламентарната група на ДПС определя предложените от „Прогресивна България“ мерки срещу спекулата като стъпка в правилната посока, съобщават от БТА. Според народните представители е необходима спешна намеса на държавата чрез законодателни промени в защита на потребителите и производителите.
Парадоксът на пазара
Атидже Алиева-Вели от ДПС подчерта, че пазарът в момента ощетява едновременно хората, които произвеждат храната, и крайните купувачи.
"Свидетели сме на парадокс – земеделските производители получават най-ниската печалба и разпределената част от добавената стойност, а цените за потребителите стават все по-непосилни", заяви Алиева-Вели.
Според нея държавата трябва да насочи усилията си приоритетно към ограничаване на спекулативното покачване на цените, реална подкрепа за родния производител и въвеждането на адекватни социални мерки. Движението за права и свободи също подготвя свои собствени експертни предложения за справяне с ценовия натиск.
Законодателни промени
Усилията на „Прогресивна България“ са насочени към разширяване на правомощията на ключовите регулатори на пазара. От партията предлагат по-строг контрол и увеличаване на санкциите чрез Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Народният представител Явор Гечев обяви по време на брифинг, че в парламента вече са внесени два конкретни законопроекта. Тяхната основна цел е изчистването на всички нелоялни търговски практики чрез изменения в Закона за защита на конкуренцията и Закона за защита на потребителите.





















