Александър Джартов: Искри от влак могат да предизвикат 7 километра огнен фронт
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Директорът на пожарната отчете двойно по-малко инциденти тази година
Искри от неизправни влакови спирачки са способни да възпламенят масиви и да създадат огнен фронт с дължина до седем километра. За това предупреди директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) Александър Джартов в събота сутринта в ефира на bTV, коментирайки основните причини за възникването на мащабни пожари на територията на страната през настоящия летен сезон.
Опасността от железопътния транспорт
Според главен комисар Джартов, техническата поддръжка на влаковите композиции е от критично значение за превенцията на тежки инциденти. Той опроверга масовото схващане, че хвърлен фас може да причини толкова мащабно бедствие в природата.
„Последните години имахме доста случаи, в които спирачка на влак се чупи и изхвърча или изхвърчат искри, които предизвикват пожари, така че е изключително важно да си преглеждат системите и да почистват тези системи навреме. В повечето случаи хората предполагат, че някой си е изхвърлил цигарата, но от цигара не става такъв пожар, който има 7 километра фронт“, подчертава ръководителят на пожарната.
Дъждовете ограничават щетите
Въпреки традиционно високите температури, статистиката за 2026 година показва значителен спад на изгорелите площи спрямо предходните периоди. Основна причина за това благоприято развитие са падналите валежи.
„Това, което е характерно за тази година е, че не можем да я съпоставим с предходните две заради дъждовете. Има пожари, но са много по-малко. Ако тази година горските пожари достигат до 1 000 декара, миналата година са били до 20 000. Пожарите са доста по-малко“, обяснява Джартов.
Той допълва, че при овладяването на огнените стихии от въздуха огнеборците получават безценна подкрепа от екипите на военновъздушните сили.
Безводието възпрепятства огнеборците
Основен рисков фактор продължава да бъде човешката небрежност, особено по време на селскостопански дейности в горещите и ветровити дни. Директорът на ГДПБЗН призовава гражданите да не палят открит огън в горите и да бъдат изключително внимателни. Сериозно предизвикателство пред спасителните екипи се оказва и липсата на вода в някои региони на България.
„Когато има безводие, това доста ни затруднява, опитваме да компенсираме с водоноски, но населените места с нарушено водоснабдяване остават предизвикателство“, завършва Александър Джартов.






















