Извършиха първата в света трансплантация на пикочен мехур

0
Американски хирурзи спасиха 41-годишен пациент с комбинирана операция на бъбрек и пикочен мехур
Американски хирурзи спасиха 41-годишен пациент с комбинирана операция на бъбрек и пикочен мехур Снимка: Асен Игнатов / Архив

Американски хирурзи спасиха 41-годишен пациент с комбинирана операция на бъбрек и пикочен мехур

Американски хирурзи осъществиха първата в света успешна трансплантация на пикочен мехур, която може да се окаже повратна точка за пациентите, страдащи от сериозни заболявания на този орган. Операцията е извършена в началото на май в медицинския център "Роналд Рейгън" в Лос Анджелис, Калифорния.

Пациентът е 41-годишен мъж, баща на четири деца, на име Оскар Ларайнзар, който е бил на диализа в продължение на седем години. Преди няколко години се е наложило да бъде отстранена голяма част от пикочния му мехур заради раково заболяване, а след това са били извадени и двата му бъбрека, съобщават от Калифорнийския университет.

Хирургичната интервенция, продължила около осем часа, е извършена от екип начело с д-р Нима Насири от UCLA Health и д-р Индербир Джил от USC. Пациентът е получил не само пикочен мехур, но и бъбрек от същия донор.

"Хирурзите първо трансплантираха бъбрека, след това пикочния мехур и след това ги свързаха с помощта на разработената от тях техника", обясняват от университета.

Според д-р Насири резултатите са били окуражаващи почти веднага след операцията: "Бъбрекът веднага започна да произвежда голямо количество урина и бъбречната функция на пациента веднага се подобри. Не се наложи диализа и урината се вливаше правилно в новия пикочен мехур".

Историческа медицинска стъпка

"Тази операция е исторически момент в медицината и може да промени лечението на пациенти" с нефункциониращи пикочни мехури, подчертава д-р Джил, който е част от медицинския екип, осъществил трансплантацията.

Досега присаждането на пикочен мехур се считаше за твърде сложно, главно поради трудния достъп до тази област и нейната сложна васкуларизация. Двамата лекари са работили години за разработване на хирургична техника, която би позволила успешна трансплантация.

Бъдещи планове

Първата трансплантация идва след повече от четири години подготовка и ще бъде последвана от други в рамките на клинично изпитване. Целта е да се оценят ползите и рисковете от подобна операция, за да може тази процедура да стане стандартна опция за пациенти с тежки заболявания на пикочния мехур.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Дете пита баща си:
- Тате, вярно ли е, че вещици има само в приказките?
Бащата поглеждайки към кухнята:
- Едно време и аз мислех така...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари