Бабата на Сияна: Дано да има справедливост!
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Бабата на Сияна описва ужасните мигове от фаталния удар и обвинява шофьора в безчовечност
Бабата на 12-годишната Сияна проговори за първи път публично за трагичните мигове от катастрофата, която отне живота на внучката ѝ. В емоционално свидетелство пред медиите по време на днешното съдебно заседание в Плевен, тя описа как ТИР-ът навлязъл в тяхното платно и как шофьорът не оказал помощ.
"Помня как тирът навлезе в нашето платно. Ние се мъчихме да отбием, отбихме това стана за секунди. Просто ни помете", разказа бабата на Сияна пред БНТ. Според нея, шофьорът на тежкотоварния автомобил не направил нищо, за да помогне след удара.
"Нищо не направи. Той не дойде да види какво става. Аз започнах да махам през стъклото. Дойдоха хора да ни помагат, шофьорът изобщо не дойде", каза възрастната жена.
Молба за справедливост
Попитана какво би казала на човека, причинил катастрофата, бабата на Сияна отговори кратко и ясно: "Че не е човек. Това. Друго не мога". Въпреки болката, тя изрази надежда за справедливост: "Дано да има справедливост".
Бащата обвинява системата в корупция
Бащата на Сияна Николай Попов направи остра критика към държавната система, като заяви, че дъщеря му е загинала заради корупция. "Сияна загина заради корупция - това е фактът. Този водач, виновен или не, той се движи така, защото знае, че няма да бъде наказан", каза Попов.
Той обвини транспортните фирми във връзки с политици и критикува управлението на пътната инфраструктура. "Повечето транспортни фирми са свързани с политици, плащат на политици и тези политици опъват чадър над тези транспортни фирми, за да могат те да печелят пари и да унищожават собствеността на държавата и да убиват децата ни", заяви той.
Критики към АПИ
Попов критикува и Агенцията за пътна инфраструктура, като посочи проблемите с АМ "Тракия". "Направиха АМ 'Тракия', чудесен ремонт, много хубав асфалт, направен както трябва и събота и неделя имаше температури от 40 градуса, камионите ги оставиха да се движат. Вчера минах оттам, асфалтът е унищожен", заяви той.
Бащата на Сияна разказа, че лично се е обаждал на 112 за тежкотоварни автомобили, които нарушават ограниченията. "От зърнобазите ми се обаждат хора - 56-60 тона камиони мачкат новия хубав асфалт", каза Попов.
Призив за промяна
"В България винаги лекуваме последствията, никога не лекуваме причините", заяви Николай Попов, като добави, че точно 72 часа биха били достатъчни за сериозен контрол върху тежкотоварните автомобили.
Окръжният съд в Плевен продължава разглеждането на делото за катастрофата от 31 март 2025 година на пътя Бяла - Ботевград, при която загина 12-годишната Сияна. За днешното заседание са призовани осем свидетели, които да дадат показания по случая.




























