Дядовден в село Черешово
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Както повелява традицията, веселието ще започне с шествие около 11:00 часа в центъра на селото, предвождано от музиканти.
Жителите на село Черешово в община Сливо поле по традиция ще отбележат Дядовден на 22 януари /понеделник/.
Този уникален за България обичай, който се празнува единствено в област Русе, се чества на следващия ден след Бабинден и е създаден преди 67 години. Идеята за него принадлежи на двама жители на селото – Дамян Хаджийски и Милчо Стефанов. Традицията е свързана с наричания за здраве и плодородие. Основен организатор на празника е Народно читалище „Христо Ботев 1926“, като събитието се реализира с пълното съдействие на Община Сливо поле и кметството в Черешово. Инициативата се подкрепя и от Областна администрация – Русе. „Нашите традиции и обичаи разнообразяват и обогатяват културата на Европа. Те са толкова пъстри, че предизвикват интереса на другите европейски народи към нашите вярвания и фолклор“, коментира Ковачев. Според него все по-голямо внимание трябва да се обръща на възможностите, които предоставят програмите на Европейския съюз за опазване на културното богатство на страната.
Както повелява традицията, веселието ще започне с шествие около 11:00 часа в центъра на селото, предвождано от музиканти. После ще бъде избран „Дядо на селото”, който ще бъде окъпан за здраве на селската чешма. Най-вероятно това ще бъде Валентин Петров, който ще заеме мястото на провъзгласявания за 13 поредни години Марин Ангелов.
Единственият по рода си у нас местен празник преминава под мотото: „Каквото дядо знае, баба не го знае”. Навремето, докато Дамян Хаджийски и Милчо Стефанов си пиели кротко в кръчмата на женския празник, решили, че не е честно само бабите да се забавляват и измислили мъжкия Дядовден.
През последните няколко години в честването на Дядовден вече участват и жените. Важна тук е и традицията за издръжливост на пиене, която върви ръка за ръка с Дядовден. За да проверят силите си, мъжете трябва да изрекат скоропоговорката „Сухо шише се суши на шосе“. Ако успеят да я кажат три пъти един след друг, без да сбъркат, значи са истински юнаци.