Професор по тропическа медицина: Маймунската шарка може да се разпространи и при кашляне
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Световната здравна организация (СЗО) свиква спешна среща, за да обсъди бума от маймунска шарка в Европа.
Една от най-засегнатите страни е Великобритания.
Само вчера потвърдените случаи на Острова се увеличиха с 11 и вече са общо 20. Вирусът е засечен в 7 други държави, извън Централна и Западна Африка, където обичайно се среща заразата, предава bTV.
При първия случай, появил се преди около 2 седмици, британските здравни власти успяха лесно да проследят източника на заразата. Пациентът очевидно се беше заразил при пътуване в Нигерия.
Проследяването на следващите случаи обаче се оказва много по- трудно. Засегнатите пациенти не са пътували преди това до Африка и не са били в контакт с други регистрирани болни. Това навежда специалистите на предположението за разпространение по полов път.
„Маймунската шарка е вирусна инфекция, а източникът са малки бозайници, обикновено гризачи в горите на Западна Африка и Централна Африка. Хората се заразяват, ако по някакъв начин влязат в контакт с тези животни. След това инфекцията може да се разпространи от човек на човек. Това, което обикновено виждаме, е, че може един или двама души да се заразят и след това вирусът умира, защото не е много заразен сред човешката популация“, коментира проф. Джими Уитуърт, професор по международно обществено здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
Заболяването обикновено започва с треска и главоболие, хората чувстват силна умора. След това избива обрив – големи мехури. Именно този обрив е заразен. Разпространява се чрез близък контакт или докосване на кожата, или чрез контакт със спално бельо и различни предмети. При много близък контакт може да се разпространи и при кашляне.
„Вирусът е доста тревожен от гледна точка на общественото здравеопазване и е нещо, което трябва наистина бързо да овладеем. Но няма нужда от паника. Маймунската шарка няма да причини епидемия, каквато причини коронавирусът“, смята проф. Уитуърт.