Първо по рода си проучване: Над половин България е заета от ниви, градини и пасища
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2
Невероятно, но факт, България е преобладаващо "зелена" - над 90% е покрита с гори, ниви и пасища, овощни градини и лозя, реки и езера.
В същото време само 1.39% от територията на страната е заета от различни видове резервати, в които природата е под специална защита. Това разкрива първо по рода си проучване на Националния статистически институт, пише Сега. Данните, които са актуални към 31 декември 2021 г., показват, че урбанизираните площи са под 5%, а инфраструктурата - магистрали, шосета, тръбопроводи - заема по-малко от 3% от държавната територия.
Изследването на НСИ е много интересно, защото е в противовес на общото усещане, че "всичко се застроява" и че си "съсипахме природата". Но е показателно, че защитените зони са символичен процент, а е известно, че дори и тях държавата трудно опазва - за справка Седемте рилски езера, които са застрашени от изчезване заради пълчищата туристи.
И така, ако съдим по разпределението на територията по начин на използване, страната ни определено е аграрна - площите за селско стопанство заемат близо 55% (тук влизат ниви, трайни насаждения, ливади, пасища и мери).
На второ място са горите, които се простират върху една трета (33.13%) от площта на родината ни (ако сте забравили урока по география, НСИ припомня, че тя е 111 хил. кв километра).
Оказва се, че само 4.62% от България е "урбанизирана" , т.е. усвоена и превърната в населени места. В проучването се уточнява, че "урбанизирана територия" са всички поземлени имоти, на които има къщи и блокове, обществени сгради и комплекси, паркове, градинки, стадиони и спортни площадки, хотели, СПА центрове, производствени обекти и складови бази, както и терените със специално предназначение и ползване.
2.68% от земята ни е "територия на транспорта" - това са трасетата, през които преминават пътищата, електро-, водо- и газопроводите и прилежащите им съоръжения.
Целта на статистическото изследване е да осигури актуална информация за структурата на ползването на земята на национално и регионално ниво, а в дългосрочен план да даде възможност за проследяване на измененията в разпределението на основните видове територии, обсянват от НСИ. Източник на данните са актуалната цифрова кадастрална карта и кадастралните регистри.
Определения
Територия на транспорта - включва площите на поземлените имоти за движение и транспортни обекти и поземлени имоти за съоръжения на проводи. „
Земеделска територия“ - ниви, трайни насаждения, ливади, пасища и мери.
Горска територия - дървопроизводителни гори и недървопроизводителни горски площи.
Територия, заета от води и водни обекти - включва поземлени имоти за водни течения, водни площи и съоръжения.
Защитена територия - включва поземлени имоти за защитена природна среда и поземлени имоти за обекти на културно-историческото наследство. В тази категория попадат предимно поземлени имоти, които са държавна собственост.
Нарушена територия - включва поземлени имоти за добив на полезни изкопаеми и поземлени имоти, заети от индустриални и битови отпадъци, деградирали земи.
Непоказано - в тази категорията са включени всички площи, непокрити от цифрова кадастрална карта, както и отделни поземлени имоти от кадастралната карта, за които липсва стойност за начина на трайно ползване и за вида на територията, в която попадат.
Докладвай този коментар за нередност
×до 1: Явно върху тези площи се получават субсидии.:) Защото преди време се опитаха да преброят добитъка и се оказа, че половината животни са виртуални. А и това проучване е проведено срещу заплащане. Наши хора са взели едни пари и са казали това, което даващият парите е искал да чуе, че всичко е прекрасно!
Докладвай този коментар за нередност
×####: Интересно къде е селскостопанската продукция на България, дори и люти чушки има от внос вече, а как се опазва природата не знам точно, какво е състоянието на горският фонд, но има сериозни съмнения за нелегална сеч, последните събития около наводненията пораждат много въпроси, как стой въпросът със залесяването и пр. и пр.