Намаляват скоростта на магистралите у нас

0
Законопроект предлага максималната скорост да падне до 130 км/ч
Законопроект предлага максималната скорост да падне до 130 км/ч Снимка: БТА

Законопроект предлага максималната скорост да падне до 130 км/ч

Максималната скорост на магистралите в България ще бъде намалена до 130 км/ч, вместо досегашните 140 км/ч. Това ще стане, когато бъде приет правителственият законопроект за промени в Закона за движение по пътищата, който бе вкаран в парламента през последните дни. С него се предлага пpeдлaгa дa бъдe oгpaничeнa cĸopocттa и пo т.нар. cĸopocтни пътищa - oт 120 ĸм/ч нa 110 ĸм/час, пише вестник СЕГА.

"Безопасността на движението по пътищата се влияе силно от скоростта на движение на превозните средства. Превишената и несъобразена скорост е причина за една трета от ПТП със загинали в Европейския съюз. По данни на European Transport Safety Council (ETSC) - Европейският съвет за транспортна безопасност, повече от 2100 човешки живота могат да бъдат съхранени всяка година, ако средната скорост на придвижване по европейските пътища се намали само с един километър в час", пишат в мотивите си към законопроекта министрите.

В тях се обяснява, че автомагистралите са пътища с висока максимално допустима скорост и висока интензивност на движението, че се планират и строят да бъдат значително по-безопасни от другите видове пътища, тъй като задължително разполагат с физическо разделение на двете посоки на движение и с лента за принудително спиране. "Въпреки това средно около 8% от всички загинали в пътни инциденти в ЕС губят живота си вследствие от ПТП, възникнало на автомагистрала. В България, в периода от 2010 г. до 2022 г. по автомагистрали са загинали 561 души. С увеличаването на максимално допустимата скорост на 140 км/ч през 2012 г. и разширяването на автомагистралната мрежа в страната броят на загиналите по тези пътища като дял от всички загинали се увеличава от 3-5% на 9-10%.", посочва правителството.

Трагедия на магистрала "Струма". Пътнически автобус се подпали около 2. ч. и 46 души изгоряха в него. Седем души са оцелели и са настанени в "Пирогов" без опасност за живота. Инцидентът е станал в нощта срещу вторник. Автобусът е пътувал от Турция към Северна Македония.

В мотивите се добавя, че през 2021 г. трагичният пътен инцидент с автобус, възникнал на АМ "Струма", при който загинаха 46 души, е повишил този дял до 13%.

С изключение на Германия, където по-голямата част от автомагистралната мрежа има единствено препоръчителна максимална скорост от 130 км/ч, в Европа, освен в България, единствено в Полша има максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч. "С цел намаляване и ограничаване тежестта на пътнотранспортния травматизъм по автомагистралната мрежа в много от страните тази скорост е 130 км/ч, а в някои е дори 120 км/ч. В цяла Европа продължава тенденцията за понижаването ѝ, включително до 100 км/ч, пише в мотивите на МС, където се добавя и, че "броят на загиналите при ПТП, настъпили при движение извън населените места, е значителен. В тази връзка е целесъобразно скоростта на движение по автомагистрала да бъде намалена, като бъдат взети предвид добрите примери от държавите - членки на ЕС".

Германия предвижда да въведе ограничение на скоростта по всички автомагистрали от 130 км/ч. То ще влезе в сила през 2023 г. съобщава БГНЕС. В момента Германия е единствената държава в Европа, в която няма максимални ограничения за скоростта, но само по някои от магистралите.

С проекта се въвеждат дългоочакваните нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на нарушението при установяване на превишаване на средната скорост се счита участъкът от пътя, за който е установено нарушението. Предвижда се нарушения за средна скорост да могат да бъдат установявани чрез техническите средства на електронната система на Агенция "Пътна инфраструктура". "Контрол на средната скорост ще се осъществява, като се съобразяват ограниченията на скоростта за съответните участъци - ще се избират отсечки с еднакво ограничение, за които са налице данни за често настъпване на пътнотранспортни произшествия, в които водачите са склонни да извършват нарушения на ограничението на скоростта. Контролът на средната скорост позволява осъществяването на контрол в по-дълги участъци за разлика от осъществявания контрол в определени точки, преди и след които водачите допускат превишавания на скоростта", се посочва в мотивите към проекта.

С него са предвидени и нови принудителни административни мерки - временно отнемане на шофьорската книжка до решаване на въпроса за отговорността за всички нарушения, които законът наказва с отнемане на свидетелството за управление. Въведена е също така промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишаване от право на управление на МПС, така и на размера на глобите.

Предлага се и 17-годишните да могат да вземат книжки и да могат да шофират, но задължително с придружител. "С цел изграждане на навици за безопасно управление е предложена възможността водачи, навършили 17-годишна възраст, да шофират с придружител", пишат от правителството. На практика те искат да вкарат в българското законодателство, което Европейската комисия се опитва да приложи на територията на целия ЕС.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 11
    2
    русенец
    Дали ще се блъснеш/ще те блъснат със 130 или 140 км/ч , разлика в резултата няма да има. Вместо да внасяте "инициативи" по-добре внесете пътни полицаи, съдии, прокурори от ЕС. Защото няма ли контрол и ефективно правосъдие и с 14 километра в час да се движим по магистралите, все ще е тая. Какво стана с оня момък, който уби Ферарио? Пътят е бил с 90 километра в час максимална скорост. Защо мангалът е шофирал с над 150 и то в дъжд? Проблемът не е в максимално допустимата скорост, а до водачите, състоянието на пътя и ДЪРЖАВАТА, която все я няма.
  • 8
    1
    Sтанко
    Чудите се само как да трошите парите на бедния българин с тия "ваши НОВИ законопроекти". Имате десетки възможност да ограничите където е нужно скоростта. Водите статистика от 100 години и знаете къде е нужно това... Безкръвния преход през зъби ни излезе...За това сега който хване властта си прави каквото си иска и не му пука за бъдеще., за деца да предци...Хан Крум да можеше да се върне - по хубаво щеше да бъде отколкото пастмината която дерибейства през последните 100 години...ГОСПОД да ни пази!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари