Как да разберем дали една пластмасова опаковка е безопасна?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Опасни ли са пластмасовите бутилки и опаковки за храни?
Какво показаха лабораторните тестове, които направихме? И как да разпознаваме най-използваните пластмаси за опаковки?
Повече от половината от сигналите, получени в ЕС, за опасни опаковки за храни са на изделия – внос от Китай. От 1430 получени сигнала – 823 са за китайски опаковки.
От 2011 г. в ЕС е забранено пластмасовите шишета за хранене на бебета да съдържат бисфеноли. На тях трябва да има надпис - без бисфенол (BPA free). Франция, първа в ЕС, направи стъпка в борбата с пластмасата - като забрани използването на пластмасови чаши, чинии и прибори за хранене за еднократна употреба.
Кога пластмасовите опаковки и бутилки стават опасни за храните и напитките, които се съдържат в тях?
Взимаме и кофичка кисело мляко. Означението с номер 6 на дъното показва, че опаковката е от полистирен. От него се изработват и чашките за кафе, както и кутии за храна. При висока температура материалът изпуска в храната канцерогена стирен и става токсичен. Последният рисков номер – 7- откриваме на дъното на тази купа за салати. Тези пластмаси се използват за бебешки шишета, бутилки за вода за многократна употреба и кутии за храна.
Като най-безопасни експертите определят опаковките с номера 2, 4 и 5. Ако се спазват указанията за всеки вид пластмаса – рискът от преминаване на опасни вещества от опаковките към храните и напитките е минимален. Често обаче основните правила не се спазват.
Томислав Дончев: Бойко Борисов може да е следващият премиер
Петър Волгин: Бащата на Тео Ушев е бил доносник на ДС
Томислав Дончев: Бойко Борисов може да е следващият премиер
Автомобили, въглища и сахарски пясък: Мръсен ли е въздухът в...
Пенчо Милков предлага нов модел за финансиране на пътната...