Дору Драгомир: Втори мост при Русе - Гюргево е възможен, но къде ще отива трафикът?

0
До момента конкретни действия за строителство на нови мостове няма
До момента конкретни действия за строителство на нови мостове няма Снимка: БГНЕС

До момента конкретни действия за строителство на нови мостове няма

"При пътуванията ми към България се налага да чакам много време на границата Русе - Гюргево, въпреки че и България, и Румъния направиха възможното, за да се ускори процесът на проверките. Но при огромен брой автомобили и хора това е сложно. Дългото чакане затруднява и гражданите, но и бизнеса, тъй като негови представители също чакат на опашка, а това, както е известно, крие и икономически загуби. По тази причина от много време водим разговори с институциите, за да се помогне на бизнеса да преминава границата по-бързо, когато това е възможно", изказа мнение  Дору Драгомир, председател на Двустранната търговска камара България - Румъния, която има офиси в София и в Букурещ. 

По думите му около 4 милиона румънски граждани пътуват през България до Гърция и до Турция, особено в разгара на сезона на отпуските, а България е сред дестинациите за екскурзии и почивки за румънците.

"Предложихме на властите и в двете страни да се създаде зелен коридор за пътуващите по работа и бизнес в рамките на граничните пунктове, но идеята ни не срещна подкрепа. Не се разбрахме и по предложението за абонаментна такса за преминаване по моста, както и за електронното плащане на таксата за моста. Но не се отказваме да търсим решение на проблема. Всъщност в момента има малко известна в България възможност за закупуване на ваучери, с които да се плати предварително таксата за моста при излизане от Румъния и така да се намали част от чакането на границата. Работим и за подобряването инфраструктурата, която свързва двете страни. Мисля, че ако имахме десет моста над Дунава, със сигурност нямаше да е проблем да се пътува между Румъния и България", допълни Драгомир в предаването "12+3" по БНР.

Какво всъщност се случва с тези дискусии за повече мостове по Дунав? Правителството на Кирил Петков обяви, че евентуално могат да бъдат построени пет моста между България и Румъния и бяха започнати някои разговори по този въпрос.

"До момента конкретни действия за строителство на нови мостове няма. Но когато изобщо говорим за инфраструктура, трябва да кажем, че не става дума само за мостове. Трябва да решим и как, когато тези съоръжения бъдат построени, ще се свържат с останалата част от страните ни. В момента Румъния в южната си част и България в северната си нямат реална инфраструктура за свързване на мостовете, когато те бъдат построени. Вторият мост при Русе - Гюргево може да е факт, но въпросът е от Русе къде ще отива трафикът, защото в района няма магистрала, няма скоростен път."

"България и Румъния не са държави от Шенгенското пространство и това е сред причините за образуващите се опашки по граничните пунктове. Има идеи за създаване на т.нар. мини шенгенско пространство между България и Румъния, но има коментари, че от правна гледна точка това не е възможно. Но доколко според бизнеса такава идея е реалистична?"

"Аз също имам информация, че създаването на т.нар. мини Шенген не е възможно. Да не забравяме, че причината Румъния и България да са извън Шенгенската зона са проблемите им с корупцията. Но извън това мисля, че ако на междуправителствено ниво има интерес, то може да се намерят решения, за да се увеличи възможността за бърз транспорт. Що се отнася само до Румъния и България някои от стъпките в тази посока вече са направени. Така на границата между Русе и Гюргево вече има зелена линия за малките камиони и преминават много по-бързо. Обсъждат се и въпросите за възобновяването на фериботната линия между Русе и Гюргево. Водят се и разговори с Министерството на транспорта на Румъния за въвеждане на електронно плащане на таксите за моста и продължаваме да търсим най-доброто решение за държавата и за бизнеса. Сега въпросът е колко бързо ще успеем да продължим с това", допълни Дору Драгомир.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    9
    Трънчо
    https://meteo-ride.com/nai-dalgiq-avto-podvoden-tunel-v-sveta-shte-svarzva-dania-i-germania/ Я виж тук този проект дълъг 18км. На нас ни трябват 3 подобни съоражения с по 5-6км дължина. За целта обаче трябват халтаци не комуняги и цигани за изпълнители, ами европейски архитекти и хидроинженери
  • 1
    8
    Трънчо
    Ами където не е блато и нестабилно там тунелите.Мостта досега да е стигнал Черно море по твоите приказки, с каквото той е укрепен с това и тунела нищо не пречи под дъното на реката да го направят с модулни компоненти
  • 2
    7
    до 6
    Гледам, че и от тунели разбираш толкова, колкото и от мостове. Да ти припомня ли, че от страна на Румъния до преди 50 години бяха блата, а Русе е изграден върху нестабилни льосови почви. Малко трудно се прави тунел в кал да ти кажа, а и тунелите имат по-високи експлоатационни разходи. Пък за големите морски съдове тук просто ще се правя, че не съм го видял.:) Наздраве, приятелю! Важно е все пак да не спираме да мечтаем!:)
  • 6
    6
    Трънчо
    А защо мост, а не тунел . Пускат японската къртица дето е подобна на софийската за метрото.После разходите ще са минимални за поддръжка. Този Дунавмост вече са му амортизирали железата, като минат 60 години има т.н "умора на материала". Стават повече аварии и реконструкции иначе, като в Италия един мост се срути. По-добре тунели да се направят, за да могат и големи морски съдове да влизат по реката при високи води танкери с нефт газ зърно и т.н....Най-евтин е водния транспорт, после жп. и накрая тирове и автомобили. Тия тирове трябва да се ползват на къси и средни разстояния предвид високите цени на горивата
  • 6
    5
    плюс минус
    При липсата на магистрала, втори мост до Русе ще утежни ситуацията.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Какви са сезоните в България?
- Агне, таратор, риба, прасе.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари