Лятото за българските учители ще е горещо!

0
Очертава се горещо лято за българските учители и директори заради готвени от МОН промени
Очертава се горещо лято за българските учители и директори заради готвени от МОН промени

Очертава се горещо лято за българските учители и директори.

Образователното министерство обсъжда промени на междучасията и нови, по-късни дати за провеждането на националното външно оценяване в седми клас. Учениците са категорично против съкращаването на кратките междучасия, защото и голямото не им стига да се нахранят и освежат, а директорите са на мнение, че времето няма да им стигне, за да започнат новата учебна година подготвени по новите правила, предаде БНР.

Директорката на столичното 35-о основно училище "Добри Войников"  Ана Калчева казва, че реформите са били належащи и дори малко закъснели. Има тенденция директорът да решава какви да бъдат междучасията според условията на учебния процес в съответното училище. Част от междучасията могат да се намалят, за да се съкрати учебният ден за втора смяна, посочи тя с уговорката, че ако учениците са на кабинетна система, съкращаването на междучасията би било неудачно.

Относно изместването на датите за външното оценяване Калчева подчерта, че в момента то се провежда малко рано, защото децата имат да учат и след него, те са взели основния материал, защото малко са препускали по него, но е необходим и преговор на този материал преди матурите. При големите ученици изместване на датите и по-късно провеждане на матурите не е добър вариант, защото кандидатстването в чужбина изисква по-ранно подаване на документи от страна на учениците, уточни още училищният директор.

След успешно приключване на учебната година децата ще могат да се представят по-добре и на външното оценяване, така Емилия Богданова, директор на Френската езикова гимназия в София, коментира варианта за по-късно провеждане на матурите в седми клас. Богданова също оцени реформата като необходима, но нарече времето за усвояване на новите изисквания и за документална адаптация много малко.

Лазар Додев, който оглавява дирекция „Организация, контрол и инспектиране“ в МОН посочи, че и досега е била валидна практиката за регулиране на междучасията, като има и успешна практика за стъпаловидно разполагане на междучасията между различните часове.

Цвета Брестничка от Асоциация „Родители“ изтъкна, че големият проблем с малките междучасия идва от двусменния режим на обучение в училищата, който се е превърнал в природен закон, а това според нея е неудачна практика, която трябва да бъде прекратена.

Източник: БНР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари