Културна програма в Русе за месец октомври

0

Културната програма на Русе за месец октомври 2020 година:

КОНЦЕРТИ • СПЕКТАКЛИ • СЪБИТИЯ

ОБЩИНА РУСЕ

ЕСЕНЕН САЛОН НА ИЗКУСТВАТА И КУЛТУРАТА РУСЕ 2020

1 – 15.10.

Дом Канети 

МД „Елиас Канети“ – Русе

13. Литературен фестивал Възможни светове

1. четвъртък

19:00 ч.

з. Европа

Издателство Елм, Община Русе

Есенна привечер – от Бетовен до Владигеров

Мария-Десислава Стойчева пиано

2 – 13.10.

Доходно здание

фоайе

Леонардо – Благородният гений

Изложба

по случай 500 години от смъртта на Леонардо да Винчи

9 – 11.10.

Доходно здание

 

11. неделя

18:00 ч., пред Доходно здание

Община Русе, ОМД – Русе

24. Международен конкурс за млади изпълнители на българска популярна песен Северно сияние

Концертна програма  на лауреатите от конкурса

15.10. – 4.11.

Изложбена зала

Борисова 39

60 години  НУИ „Проф. В. Стоянов“- Русе

и следи оставАт, и следи оставЯт…

15 – 31.10., фоайе

Доходно здание

Николай Караджов

изложба живопис

20. вторник

19:00 ч., ДЗ

Билети – каса Опера

Концерт

Минчо Минчев цигулка

Людмил Ангелов пиано

20.10. – 10.11.,18 ч

Изложбена зала

Борисова 39

Дистанция – изложба на Николай Бузов живопис

28 – 29.10.

 

Министерство на културата, РИМ – Русе, Община Русе

Панаир на музейните изложби

30.10. – 1.11.

Военен клуб - Русе

ИА ФНПД, Военен клуб – Русе, Министерство на отбраната  Община Русе

3. МФ на поетичния театър Борба и обич

31. събота

11:00 ч.

з. Европа

Община Русе, ОбДЦКИ – Русе

XIII Национален конкурс за литература и журналистика Стоян Михайловски

Концерт и церемония

по награждаване на отличените участници

ОБЩИНСКИ МЛАДЕЖКИ ДОМ

24. събота

 

16:00 ч.

ул. Александровска

 

16:30 ч.

пред Община Русе

Община Русе, ОМД – Русе

5. Международен фестивал Северина

Дефилеот Халите до пл. Свобода

Фестивална програма

31. събота, 18 ч.

з. Филхармония

01. неделя,11 ч.

з. Европа

ОМД – Русе, Община Русе

9. Национална хорова среща

Св. Георги Победоносец

 

ОБЩИНСКИ ДЕТСКИ ЦЕНТЪР ЗА КУЛТУРА И ИЗКУСТВО

2. петък, 18:00 ч.

пред

Доходно здание

Концерт на Детски хор Дунавски вълни

3. събота, 17 ч.

пред Община Русе

Концерт на формациите на Общински детски център за култура и изкуство

5. понеделник

18:00 ч., пред

Доходно здание

Концерт на Тамбурашки оркестър Русе

Детска вокална група Слънце  

Солисти: Мариана Цветкова и Владимир Маринов

РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „Л. КАРАВЕЛОВ”

2. петък, 18:00 ч.

Гал. Библиотека

 

Белин Моллов – изложба живопис

7. сряда, 18 ч.

пл. Ал. Батенберг

Нощ на литературата

8. четвъртък, 18 ч Гал. Библиотека

Клуб „Здраве“: Gate V`Allure

Презентация на билкови екстракти и продукти

14. сряда, 17:30 ч.

Гал. Библиотека

България по трудния път към демокрация 1989 – 1997

Фанна Коларова представя книгата на Стоян Райчевски

15.четвъртък, 18ч.

Гал. Библиотека

Природата – изложба живопис на Матей Матеев

и представяне на книгата му „По отвеси и траверси“

20. вторник, 18 ч.

з. Заседателна

Среща на акад. Антон Дончев с русенските читатели

по случай 90 години от рождението на писателя

22. четвъртък, 18ч

з. Заседателна

Представяне на книгата Add to Cat

на Академия за електронна търговия

28. сряда, 18:00 ч.

з. Изкуство

Импресии на паметта – Никола Бенин представя новата книга на Хачик Лебикян

ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР „САВА ОГНЯНОВ“

ГОЛЯМА ЗАЛА „ПРОФ. МЛАДЕН КИСЕЛОВ”

1 и 4.10.

19:00 ч.

премиера

Суматоха по Йордан Радичков

Режисьор Николай Урумов

Участват: А. Блатечки, В. Петков

Й. Кънев, К. Станев, Л. Кънев К. Ненков, К. Берков

М. Димитров и П. Венелинова

6. вторник

19:00 ч.

Двама съвсем голи мъже от Себастиан Тиери

Участват: М. Билалов, Й. Кънев, П. Венелинова и

К. Ценкова

8. четвъртък

19:00 ч.

Когато индийците ни купят от Себастиан Тиери

Режисьор Орлин Дяков

Сценография и костюми Виолета Радкова

Участват: М. Билалов, Н. Урумов

Т. Цветкова, Р. Константинова, К. Ненков

19. понеделник

19:00 ч.

Изненадата – автор Надежда Птушкина

Режисьор Орлин Дяков
Участват: М. Сапунджиева, Ф. Аврамов, Т. Цветкова Т. Тончева

27. вторник

19:00 ч.

ДКТ „Константин Величков“ – Пазарджик

Тест  – автор Елин Рахнев

Режисьор Лиза Шопова
Участват: Христо Шопов и Асен Мутафчиев

КАМЕРНА ЗАЛА „СЛАВИ ШКАРОВ”

7 и 13.10.

19:00 ч.

 

LOVID-19 по пиесата на Анна Бужинска

Най-много самоубийства стават в неделя

Режисьор и сценограф Евгения Явашева

Участват: Ивайло Спасимиров и Кристиана Ценкова

НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС

ЗА МЛАД ТЕАТРАЛЕН РЕЖИСЬОР СЛАВИ ШКАРОВ

С подкрепата на Община Русе и Русе – град на свободния дух

28. сряда

19:00 ч.

Голяма сцена

Доходно здание

ДКТ „Ив. Димов“ – Хасково

Януари от Йордан Радичков

Режисьор Дамян Тенев

Сценография Радостина Тодорова

Музика Георги Георгиев

Участват: Я. Бахаров, П. Венелинов, П. Влайков

Д. Атанасов, Е. Костадинов, П. Петков, Д. Димитров

29. четвъртък

19:00 ч.

Камера зала

GAME OVER

Авторски моноспектакъл на Ованес Торосян

30. петък

19:00 ч.

Голяма сцена

Доходно здание

Драматичен театър – Търговище

Една крачка до предела от Игор Бауерзима

Режисьор Денислав Янев

Сценограф Галина Абаджимаринова

Хореограф Неделя Ганчева

Участват: Ивона Маврова и Явор Гаджев

31. събота, 19 ч.

Камерна зала

премиера на

Миналогодишния победител в конкурса

Рожден ден от Харолд Пинтър

Режисьор Веселин Петров

Сценография и костюми Михаела Добрева

Музика Георги Атанасов

Участват: И. Спасимиров, К. Хабил, К. Станев

К. Ненков, К. Ценкова и М. Крумова

Закриване и награждаване на изданието за 2020 г.

държавна опера – русе

7. сряда

13:00 ч.

з. Филхармония

Огнивото  опера за деца

По приказката на Ханс Кристиян Андерсен

Постановка Илия Деведжиев

Музика Милен Апостолов

Диригент Свилен Димитров

Русенска детска опера и оркестър на Държавна опера – Русе

 

8. четвъртък

19:00 ч.

з. Филхармония

Шедьоври на камерната музика от XX век

Светът от вчера

Камерен концерт на Карневале Ансамбъл

В програмата: К. Дебюси, Г. Холст, М. Равел, А. Веберн Е. Вила-Лобос, С. Прокофиев, Джан Карло Меноти

12. понеделник

19:00 ч.

Доходно здание

Лебедово езеро балет от П. И. Чайковски

Хореография Мариус Петипа и Лев Иванов

Постановка и режисура Румен Рашев

Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе

 

14. сряда

19:00 ч.

Доходно здание

Риголето опера от Дж. Верди

Диригент Владимир Бошнаков

Постановка Павел Герджиков

Режисьор Аделаида Якимова-Фурнаджиева

Солисти, оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

19. понеделник

19:00 ч.

з. Филхармония

Кабаре – мюзикъл от Джон Кандер

Постановка Борис Панкин

Диригент Страцимир Павлов

Солисти, оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

23. петък

19:00 ч.

Доходно здание

премиера

Севилският бръснар опера от Дж. Росини

Диригенти Димитър Косев и

Франсоа-Роберто Джиролами

Режисьор Орлин Анастасов

Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе

 

26. понеделник

19:00 ч.

з. Филхармония

премиера

Севилският бръснар опера от Дж. Росини

Диригенти Димитър Косев и

Франсоа-Роберто Джиролами

Режисьор Орлин Анастасов

Солисти, хор и  оркестър на Държавна опера – Русе

30. петък

19:00 ч.

з. Филхармония

Безсмъртна любима – музикално-поетична вечер

250 години от рождението на Л. В. Бетовен

Постановка Аделаида Якимова-Фурнаджиева

С участието на: А. Николова, Б. Петрова, В. Ботева

З. Саралиев, Е. Евтимова, М. Бонева

Е. Баджакова-Младенова, П. Стоянова

В програмата: Творби на Лудвиг Ван Бетовен

ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР

1. четвъртък

19:00 ч.

 

Криворазбраната цивилизация

по Добри Войников

Режисура Валентин Владимиров – Валяка

Участват: Галена Копанкова, Кремена Станева Силвия Нейкова, Йоланда Димова, Любен Русенски Мартин Маринов, Мартин Пашов и Хубен Нурев

Подходящ за деца над 10 год. Семеен театър

4. неделя

11:00 ч.

Мечо Пух по Алън Милн

Драматизация и режисура Валентин Владимиров

Участват: Кремена Станева и Хубен Нурев

Подходящ за деца над 3 год.

8. четвъртък

19:00 ч.

 

Пинокио по Карло Колоди

Драматизация проф. Славчо Маленов

Режисура Тодор Вълов

Музика Пламен Мирчев - Мирона

Участват: Светлина Станчева, Ивета Маринова Мартин Пашов, Димитър Пишев и Мартин Маринов

Семеен театър за деца над 6 г. и възрастни

11. неделя

11:00 ч.

Мравчо и голямото море

от Живка Донева и Тодор Вълов

Постановка Тодор Вълов 

Участват: Ивета Маринова, Светлина Станчева Теменуга Хараланова и Хубен Нурев

Подходящ за най-малките

18. неделя

11:00 ч.

Вълкът и седемте козлета по Братя Грим

Драматизация и режисура Мая и Митко Димитрови

Участват: Димитър Пишев, Ивета Маринова

Мартин Пашов, Светлина Станчева

Подходящ за най-малките

22. четвъртък

19:00 ч.

Театър Кредо

с подкрепата на Министерство на културата

по програма „Разпространение на готови театрални спектакли“ 2020

Каквото направи дядо, все е хубаво

по Х. К. Андерсен

Режисура Нина Димитрова

Сценарий Нина Димитрова и Юрий Дачев

Сценография и костюми: Нина Димитрова и

Васил Василев – Зуек

Участват: Нина Димитрова и Димитър Несторов

Подходящ за възрастни и деца над 10 год. Семеен театър

25. неделя

11:00 ч.

От глупав по-глупав по Елин Пелин

Режисура Валентин Владимиров – Валяка

Музика Станимир Иванов

Сценография Сийка Моллова

Участват: Кремена Станева, Хубен Нурев и

Любен Русенски

За деца над 4 год.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ

Исторически музей, пл. Ал. Батенберг №3 (без почивен ден)

8. четвъртък, 17:00 ч., Лапидариум

Международна нощ на прилепите

 

15. четвъртък, 18:00 ч., з. Русе

Архитектурното наследство на Дунавските страни

откриване на изложба

Екомузей с аквариум

5. понеделник,18:00 ч., (вход свободен)

Природа в риск – откриване на изложба

Интерактивна образователна изложба в подкрепа на Световната конвенция за международна търговия с редки и застрашени видове растения и животни.

постоянни експозиции

Работно време: 9:30 – 18:00 ч. (без почивен ден)

Музей на градския бит (ул. „Фердинанд” 39)

В света на модерността

Работно време: 9:00 – 17:30 ч. (без почивен ден)

Къща-музей „Баба Тонка” (ул. „Баба Тонка” 40) постоянна експозиция

Работно време: 9:30 – 18:00 ч.

Почивни дни: неделя и понеделник

Къща-музей „Захари Стоянов” (бул. „Придунавски” 12)

постоянна експозиция

Работно време от вторник до събота: 9 – 17:30 ч. (без почивен ден)

Експозиция на открито Римска крепост „Сексагинта Приста”

музейна зала „Археологически проучвания 2005–2012“ 

Работно време от вторник до събота: 9:00 – 17:30 ч.

Почивни дни: неделя и понеделник

Археологически резервати:

Ивановски скални църкви и Средновековен град Червен

Работно време: 9:00 – 18:00 ч. (без почивен ден)

Община Русе не носи отговорност за промени в предварителната програма на културните институти.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Русенец
    Толкова много културни събития, и пак няма концерт на духовия оркестър с мелодии от любими филми. Защо?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Оставих стария хладилник на улицата някой да го вземе. Стоя 3 дни никой не го взе, прибрах го в двора на сутринта го нямаше.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари