Край на минималната работна заплата за всички

4
За това се споразумяха държавата, бизнесът и синдикатите чрез споразумение за сътрудничество
За това се споразумяха държавата, бизнесът и синдикатите чрез споразумение за сътрудничество Снимка: БГНЕС

Размерът на минималната работна заплата ще зависи от професията

Край на минималната работна заплата за всички. От догодина тя ще се договаря по професии 

За това се споразумяха държавата, бизнесът и синдикатите чрез споразумение за сътрудничество. И трите страни определиха споразумението като изключително важно, след като в края на всяка година възникваха спорове за това дали изобщо трябва да има минимална работна заплата. Сега предстои да се реши, какъв ще е механизмът, по който да се определят ставките за отделните професии. Амбицията е новите заплати да влязат от догодина.

На практика промяната означава, че ще има минимален праг, под който никой бранш няма да може да падне. Промяната е искана от години от работодателските организации.

"Тя да не бъде универсална за всички сектори, а за всички икономически дейности да се договоря съответно между синдикати и работодатели. По този начин бихме могли да махнем минималните осигурителни прагове", заяви Деница Сачева, министър на труда и социалната политика.

"Един ИТ специалист въобще не се интересува какво е това 610 лева. Той си търси неговите 2000 лв. примерно и нагоре", обясни Пламен Димитров, президент на КНСБ.

Споразумението между държавата, бизнеса и синдикатите включва общо 40 мерки. По него се работи от месеци, но до подписването се стигна сега. Трите страни определиха тази стъпка като стратегически важна за следващото десетилетие. И заради кризата от коронавируса.

"Проявяваме разум. Най-малко сега е времето за кавги, точно обратното. Много е сложно, никой сам не може да се справи с общи усилия. Ако можем да се измъкнем от кризата, ще е добре", заяви премиерът Бойко Борисов.

А мерките са насочени към бизнес-средата и икономиката, енергетика и социална защита, зелената сделка, демографията, образованието, трудовата миграция.

"Трябва България да бъде една модерна държава с модерни работодатели, хора с модерно мислене, модерни синдикати и един добър синдикален диалог. Решихме така да се опитаме да заровим томахавките по много въпроси и да намерим компромисите", заяви Кирил Домусчиев – председател на КРИБ.

"Трябва да кажем, че това национално тристранно споразумение е със статут на национални приоритети", каза Емил Караниколов, министър на икономиката.

А за да се случи договорката, всяка страна е направила своите компромиси.

"Най-големият компромис от страна на работодателите беше това, че 3-те дни болнични продължават да се плащат от тях, а най-големият компромис, който направиха от своя страна синдикатите, че не се прие тяхното предложение да се връща част от дохода на най-бедните семейства в края на годината", обясни социалният министър Деница Сачева.

От новото споразумение стана ясно, че пълната либерализация на пазара на електричество на дребно ще стане в срок между 3 и 5 години.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари