Художникът Робърт Баръмов не пребори коронавируса

1
Нова голяма загуба за българското изкуство
Нова голяма загуба за българското изкуство

55-годишният варненски художник Робърт Баръмов загуби битката с коронавирус, съобщават от Градската художествена галерия.

Нова голяма загуба за българското изкуство. Цененият в Европа и у нас артист, майстор на интелектуалните предизвикателства и търсач на идеи, стана поредната жертва на COVID-19”, съобщават от институцията.

Робърт Баръмов е един от знаковите художници, родени и изградили се като артисти в България, но наложили името си и в артистичното пространство на съвременното изкуство на Европа и света.

“През годините философското самовглъбяване на Баръмов раждаше многопластови послания, които често предизвикваха намеси в градската и социалната среда. Неговото сложно структурирано мислене отвеждаше зрителите към откриването на кодовете на един елитарен творчески свят, в който естетиката на провокацията правеше възможни немислими на пръв поглед срещи между традиционни техники и новаторски пробиви. Робърт Баръмов беше смел в проектите си, работеше по нови замисли и си отиде ненадейно, без да успее да ги реализира. Загубата за Варна и за българското изкуство е голяма”, пишат колегите му от галерията.

През годините художникът има множество награди и отличия, получени на различни международни форуми, а творчеството му е следено с интерес от колекционерски и артистични кръгове.

Авторът е реализирал частично в чужбина различни идеи за цялостни тематични концептуални изложби.

"Да си артист означава чрез играта с материалите да им придадеш вида, който отговаря на моментното ти настроение - казваше Робърт Баръмов. - Имам много идеи за авторски проекти. При тях водещото е идеята, всичко останало, независимо от жанровете, които включвам, ѝ е подчинено. Става въпрос да изразя своето собствено отношение към други съвременни автори, мнението ми за световната ситуация в изкуството“.

Робърт Баръмов е роден през 1966 г. във Варна. Завършил е Художествената гимназия в София, а през 1994 г. се дипломира в специалност Графика в Националната художествена академия в София.

Реализирал е свои проекти и инсталации на международни форуми за графика и съвременно изкуство в галерии, музеи и културни институции в Германия, Дания, Китай, Италия, Белгия, България и др., сред тях са престижните музеи Kulturhaus в Хановер; Музей на модерното изкуство в Боденбург; Museum Art Frederikshavn; Музей Castle в Малборк; Национален музей в Пекин; Национален природонаучен музей в София; Исторически музей в София; Градска художествена галерия Варна.

Художникът е отличен с над 40 международни награди за графика и съвременно изкуство.

Работи в областта на графиката, инсталацията и съвременните текстове.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари