Русия изгражда "губернаторски лагер" в комплекс "Камчия"

1
"Артек" край Варна
"Артек" край Варна Снимка: russianlook

Пустеещият Санаторно-оздравителен комплекс "Камчия" вероятно ще се превърне в руски губернаторски лагер от типа на "Артек".

Плановете на Русия да създаде на мястото "основна чуждестранна културно-хуманитарна площадка за прокарване на интереси в Европа" най-вероятно ще бъде реализирана с превръщането му в един от деветте "губернаторски лагера", които страната възнамерява да открие през 2020 г., съобщава "Дневник".

По данни на агенция ТАСС отпреди дни, два от тях ще бъдат извън Русия - в България и в Монголия. Според информационната агенция лагерите ще бъдат създадени по модела на младежкия център "Артек" в анексирания от Русия Крим. Освен че организират здравословната почивка на децата, те предлагат допълнителни "програми за професионално обучение", но също така има и такива за "военно-патриотично обучение".

В момента в Русия има четири такива водещи центъра - "Артек", "Орльонок", "Смена" и "Океан". Идеята е "губернаторските лагери" да оформят следващата категория, в която да се реализират програмни продукти на тези центрове с цел полагане "основите за възпитание на бъдещите граждани и патриоти на своята страна".

Новината за създаване на "губернаторски лагер" на 25 км южно от Варна идва скоро след съобщенията за запориране на сметките и имуществото на все още притежаваното от московското кметство акционерно дружество СОК "Камчия". В съобщението е цитиран и заместник-председателят на Съвета на директорите на СОК "Камчия" Сергей Ладочкин, според когото на 21 март т.г. ще започне изпълнението на "новата образователно-туристическа услуга под надслов "Почивай и учи!" - Smart-смени", които щели да бъдат реализирани целогодишно за деца и младежи. С общинската администрация в община Аврен били обсъдена и програми за санаторно-курортно лечение не само за деца, но и за възрастни.

Проектът за създаване на т.нар. губернаторски лагери е бил представен още на 10 октомври м.г. показва публикация в сайта на проекта "Артек". Според нея първите региони в Русия, които вече са създали или предстои да създадат "губернаторски лагери" до края на т.г., са Ярославл, Курск, Псков, Магаданска област, Ханти-Мансийски автономен окръг и Татарстан. Пак през тази година трябва да бъдат открити и двата задгранични лагера - в България и Монголия. Според информацията, поместена в сайта на проекта "Артек", "ключовият инструмент за прилагането на неговите програми и технологии ще бъде "обучението на персонал за създаващите се лагери и адаптирането на образователните програми на "Артек" към спецификата на конкретни региони". Плановете са до 2024 г. капацитетът на "губернаторските лагери" на територията само на Русия да достигне 60 хил. деца годишно.

Идеята за създаване на "културно-хуманитарна площадка" беше подхвърлена официално от руски сенатори в края на декември м.г. по време на публично огласена дискусия с министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров. В нея той обяви, че Съветът за национална сигурност на Русия ще обсъди "в присъствието на президента Владимир Путин" прехвърлянето на собствеността на почивния комплекс, тъй като ситуацията около него "деградирала" и имало дори проблеми със собствеността му. Повод за това уточнение вероятно вероятно са станали наложените запори и възбрани върху всички имоти и банкови сметки на дружеството "СОК Камчия" към община Аврен, на чиято територия се намира той и три частни компании.

Преди време руският журналист Фьодор Крашенников коментира пред "Дойче веле" идеите за развитие на образованието, обсъждани в руския Сенат. "След обсъждане на проблемите в образованието думата взе председателят на Комисията за отбрана и безопасност Виктор Бондарев, който пледира за връщането в училищата на военната подготовка. Речта на бившия командващ на Въздушно-космическите (ВКС) и на Военновъздушните сили (ВВС) на Русия беше емоционална и типично генералска. "Днес децата се страхуват от автомати, не знаят какво е и как се хвърля граната. Нима това е нормално?", обърна се той към министърката на образованието. Сенаторът не уточни какви точно обстоятелства налагат руските деца да могат да боравят с гранати и да не се плашат от автомати. Но присъстващите на обсъждането одобрително поклащаха глави, а министърката трябваше да импровизира, съгласявайки се, че военната подготовка непременно трябва да бъде върната в училищата като учебен предмет". Крашенников пише също, че широко рекламираната нова всеруска младежка организация е наречена еднозначно "Юнармия" и се определя не просто като патриотична, а като "военно-патриотична".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари