Рекордно търсене на злато по целия свят

1
Покупката на ценния метал е достигнала 55-годишен връх
Покупката на ценния метал е достигнала 55-годишен връх Видео: NOVA

Покупката на ценния метал е достигнала 55-годишен връх

Рекордно нарастване на търсенето на злато се отчита по цял свят. Централните банки по света са увеличили покупките му, сочат данни на Световния съвет по златото. Анализаторите смятат, че покупката на ценния метал от регулаторите е достигнала 55-годишен връх.

Красимир Неделчев е един от българите, които се притесняват за спестяванията си и по тази причина е решил всеки месец да заделя по малка сума от заплатата си и да купува един грам инвестиционно злато.

Инвестирането в злато го виждам като някакъв вид стабилност пред останалите валути. След, може би, десет години ще имам печалба, но основната причина, поради която го правя, е да не си изгубя стойността на парите”, обяснява той, предава NOVA.

Експертите твърдят, че има хора, които могат да си позволят да инвестират между 100 и 200 лева месечно и такива, които инвестират по няколко милиона всяка година.

По-големите инвеститори, когато говорим за суми над 100 000 или над 1 милион лева, се интересуват от по-големи продукти над 3000 лева. Едноунциеви монети, кюлчета на швейцарски рафинерии, ликвидни продукти, които са лесно продаваеми в цял свят”, посочи консултантът за инвестиционно злато Алвина Леви.

За разлика от инвестиционното злато, търсенето на златни накити рязко е намаляло, отчитат търговците от Златарската улица в Пловдив. „При нас работата от началото на коронавируса е 100% надолу. Направо трагедия. 2020 година беше абсолютно загубена, 2021 г. - също. Миналата - от април-май, нещата се промениха”, казва търговецът на златни бижута Красимир Митев.

Според оценки, търсенето на злато през 2022 г. се е увеличило с 18%, което е най-високото ниво от 2011 г. насам. „Тъй като очакваме рецесия в големите икономики в световен мащаб, най-логичното нещо е цената на златото да продължи да расте или поне да запази тези си стойности”, уточнява Леви.

Годишните покупки на злато от централните банки за последните 12 месеца възлизат на 1136 тона, което е над два пъти повече от 2021 година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    Име
    Амин.
  • 3
    1
    Стефан
    Световният съвет по златото обяви,че за 2022г. в света са продадени 4741т.-18% повече от 2021г. Подробният анализ на тази и други тенденции, свързани със златото показва,че купеното злато за технически и бижутерски нужди в света не се е увеличило, а централните банки са закупили основния обем злато. В аналитични материали по този повод в сериозни издания се сочи,че с купуването на злато банките се подготвят за финансов апокалипсис, свързан най-вече с бъдещото умиране на долара и някои други масови валути. САЩ са пред банкрут. Техният дълг е вече 129% спрямо БВП.За да са добре трябва целия свят да купува техни държавни ценни книжа за 3 милиарда долара всеки ден, но от доста време всички държави бягат от тях. В скоро време САЩ няма да могат да си плащат заемите. От друга страна САЩ заявява, че има най-много злато в света-8133.5т., но държавата не е допускана да провери тази цифра.Има доста съмнения,че голяма част от златото вече е продадено.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Разбрах, че си дала на всички мъже във фирмата.
- Ми нулева кръвна група съм, казаха, че мога да давам на всички.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари