Красимир Вълчев: Училищата се дезинфекцират редовно

0
Министърът обясни, че за учениците няма да се осигуряват маски, които така или иначе вече не са задължителни
Министърът обясни, че за учениците няма да се осигуряват маски, които така или иначе вече не са задължителни

Обмисля се допълнително възнаграждение за квесторите на изпитите, обясни образователният министър

Училищата се дезинфекцират редовно и са безопасни за провеждането на изпитите. Това увери образователният министър Красимир Вълчев в предаването „Здравей, България” по NOVA.

Той обясни, че за учениците няма да се осигуряват маски, които така или иначе вече не са задължителни, но училищата са се подготвили с такива за преподавателите.

 „Те са го направили до голяма степен още през март, преди да се вземе решение за извънредното положение. Училищата са по-безопасни от това да отидеш до магазина”, коментира още Красимир Вълчев.

По време на изпитите в стаите ще има до 10 деца, ще се спазват мерките за отстояние, ще се прави дезинфекция, ще бъдат отворени повече входове, за да не се допуска струпването на децата преди и след изпита.

„Не би трябвало да има проблем, има достатъчно свободни класни стаи”, каза министърът.

Квесторите ще са по един в стая. За тях е обсъждано да се отпусне допълнително възнаграждение, но все още не е взето решение. Вероятно такова ще има следващата седмица.

На ученици под карантина ще се правят до 36 часа по-рано PCR тестове и ще полагат изпити индивидуално. В краен случай, някъде може да се отложи изпитът.

Що се отнася до баловете министърът каза, че не се препоръчват.

"Може би юни-юли-август, все ще имат време да се съберат”, каза Вълчев. 

Относно въпроса защо изпитите не бяха изтеглени за септември Красимир Вълчев поясни, че това се прави и заради децата, които кандидатстват в чужбина.

По думите му 10-11% от децата не са участвали в дистанционното обучени. „Някой от тях поради липса на свързаност, но голяма част и поради липса на желание. Имат мобилни телефони, възлагани са им задачи и пряко, и чрез мобилни телефони. 3-4% са участвали в синхронно обучение чрез виртуални класни стаи, което е близко до присъственото обучение в класната стая”, обясни Вълчев.

„Имаме групи, които трудно мотивираме да учат. Полагат се максимум усилия”, каза министърът. И обясни, че в нормална ситуация им се взимат социалните помощи, ако детето не ходи на училище. В случая обаче няма как да се пишат отсъствия.

„Ако ситуацията позволява, ще има единично присъствено време в училищата през лятото. Това не е лошо за детето да повтори годината”, каза министър Вълчев.

Детските градини е възможно да отворят през май, но за много малко време, обясни още министърът. Обсъждат се различни варианти за това как и кога децата да се върнат в групите. „Засега решението е по-скоро да бъдем предпазливи. Това надделява и при учителите, и при родителите. Между 30-50% от родителите биха си пуснали децата, ако отворим детските градини. Други страни правят експерименти – 1/3 от децата се връщат в класните стаи, другите са вкъщи. Такова упражнение не знам до колко ще подобри образователните резултати”, заяви Вълчев.  

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Приемате ли тази жена за Ваша законна съпруга?!?!
- Приемам!
Отчето погледнал към младоженката и рекъл: - Момче, пак те питам..

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари