Какво да правим, ако ни ухапе змия?

6
Не е необходимо да се разсича с ножче, за да изтече кръвта
Не е необходимо да се разсича с ножче, за да изтече кръвта

В сезона на отпуските при разходка сред природата  е много вероятно да срещнете змии.

От близо 20-те вида змии, срещани на територията на България, само ухапването от пепелянка и усойница може да бъде заплаха. Те са най-опасни за малки деца и по-възрастни хора, при здрав човек ухапването причинява сериозен дискомфорт, но няма пряка опасност за живота.

Как да реагираме при ухапване от змия обяснява токсикологът и анестезиолог д-р Петко Загорчев, цитиран от БНР:

"Пристягане на крайника, за да не се разпространи отровата, практически не е необходимо. Не е нужно и да бъде изсмуквана отровата, защото е невъзможно в пълен обем. Не е необходимо да се разсича с ножче или подръчен режещ инструмент раната, за да изтече кръвта. Първо е нужно спокойствие. След това следва почистване на раната с вода или влажна кърпичка. После пострадалият се насочва към най-близкия медицински пункт", посочи д-р Петко Загорчев.

"Змиите не нападат без причина, а само, ако се чувстват застрашени или ако ги настъпите. В райони, за които се знае, че се обитават от змии, трябва да се носят дълги плътни панталони, здрави обувки и чорапи. Добра предпазна мярка е да носите дълга пръчка и да потропвате с нея пред себе си, за да може влечугото да усети вибрациите и да избяга.", добавя  д-р Загорчев

Източник: БНР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари