Хирурзи спасиха 16-годишно момиче от трайна инвалидност в София

0
Досега в страната ни е имало два подобни случая при деца на 10 и 15 г., които са лекувани извън България
Досега в страната ни е имало два подобни случая при деца на 10 и 15 г., които са лекувани извън България Снимка: УМБАЛ „Св. Екатерина“

Досега в страната ни е имало два подобни случая при деца на 10 и 15 г., които са лекувани извън България

За първи път у нас в УМБАЛ „Св. Екатерина“ съдови хирурзи от екипа на проф. Валентин Говедарски извършиха рядка миниинвазивна интервенция на периферна съдова малформация, чрез което спасиха 16-годишно момиче от трайна инвалидност. Това съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.

Досега в страната ни е имало два подобни случая при деца на 10 и 15 г., които са лекувани извън България с финансиране от МЗ чрез съдействието на Фонда за лечение на деца в чужбина, като са заплащани големи суми за тяхното пребиваване, диагностика и лечение.

Успешната операция на съдовите хирурзи от УМБАЛ „Св. Екатерина“ е показателен пример, че в България има достатъчно опитни специалисти, които ако разполагат със скъпоструващите консумативи, могат да осигурят адекватно лечение на подобни заболявания. Така не само биха се повишили имиджа и доверието към българските лекари, но биха се намалили и финансовите разходи на МЗ за трансфер и лечение на подобни пациенти извън страната.

16-годишната пациентка е постъпила в болницата с постоянни и много силни болки в дясната подбедрица, които датират от 6-7 години и които въпреки диагностиката и оперативното лечение в други здравни заведения, не отшумяват. След проведения преглед от съдов хирург и извършени ехографски и образни изследвания на артериалната и венозната система, специалистите установяват наличието на артерио-венозна малформация към задната група мускули на дясна подбедрица.

Поради възрастта на пациентката е взето решение за провеждане на емболизация на артериалните клончета, хранещи формацията. Това максимално щадящо интервенционално лечение се извършва с вид течен полимер, който при контакт с кръвта запушва всички малки клончета на артерио-венозната малфорация. С така приложената процедура се прекъсва патологичния кръвоток във формацията и се предизвиква нейното намаляване. По този начин се облекчават травмиращите симптоми и се предотвратява последваща инвалидност, тъй като нарастването на формацията би довело до разрушаване на костната и мускулната система в този участък.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари