Задължени ли сме да платим работното си облекло при напускане на работа?

0
Юрист отговаря дали може работодателят да ни задължи да платим или върнем облеклото
Юрист отговаря дали може работодателят да ни задължи да платим или върнем облеклото

Въпрос: При напускането ми на работа работодателят ми предостави фактура, на която пише, че следва да внеса сума от 160 лв. за предоставеното ми работно облекло, защото то се давало за година.

Моля да ми обясните имали някакво законово основание да ми търсят пари за подобно нещо, пита П. Караиванов от гр. Варна, предаде Труд.

Отговор: Съгласно Кодекса на труда работодателят осигурява на работниците и служителите безплатно работно и униформено облекло при условия и по ред, установени от Министерския съвет или в колективен трудов договор.

Наредбата за безплатното работно и униформено облекло (НБРУО) регламентира реда, начина и условията за предоставяне на безплатно работно и униформено облекло от работодателите на работниците и служителите. В съответствие със спецификата на извършваната дейност и на работното място и след предварителни консултации с представителите на синдикалните организации, с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда и с комитета/групата по условия на труд работодателят определя: работните места и видовете работа, за които се осигурява работно и/или униформено облекло; работниците и служителите, които имат право на такова; вида, характеристиките и отличителните знаци на облеклото; срока за износването му; условията за ползване, включително почистването на работното и/или униформеното облекло.

Съгласно НБРУО срокът на износване на работното и/или униформеното облекло започва да тече от деня на предоставянето му на работника или служителя. Член 14, ал.1, т.1 от наредбата въвежда задължение за работника или служителя да връща на работодателя предоставеното му работно и/или униформено облекло при прекратяване на трудовото правоотношение. Съгласно ал. 2 от същата разпоредба работникът или служителят може да задържи облеклото при условия, определени от работодателя.

В тази връзка няма пречка при напускане или преминаване на друга работа, когато работникът желае да задържи облеклото, работодателят да определи условията, при които това може да стане – включително и чрез заплащане на остатъчна стойност на облеклото до изтичане на срока на износване. При всички случаи задължението на работника е да връща работното облекло и работодателят не може да изисква работещият да го задържи и да изплаща остатъчната му стойност.

Тодор Капитанов – юрист, национален секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    2
    До №1
    Има такива, има такива за нещастие. Умишлено няма да кажа кои са..........
  • 5
    1
    896
    Егати работоЕБАТЕЛЯ, който при напускане ще си търси работното облекло.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Последни новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако жена ти казва: Пак си лежиш на дивана?! Лежи си, мой сладичък! Толкова те обичам… – то бъди сигурен, че говори на котарака.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари