Максималният осигурителен праг вече е 3750 лева
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Как това ще се отрази на икономиката
С първата януарска заплата работещите на по-високи позиции ще усетят и ефекта от новите по-високи осигуровки. От януари максималният осигурителен праг вече е 3750, което е скок с 350 лева.
Хората на високи заплати до момента плащаха осигуровки до 3400 лв., а занапред вече ще им се удържат до 3750 лв. Сметките показват, че месечно удръжките скачат с 43 лева. С толкова ще намалее нетната заплата. От всеки отделен работодател ще зависи дали този минус ще се компенсира с увеличение на заплата, или работникът ще продължи да получава 43 лева по-малко и в следващите месеци, информира NOVA.
На този фон с по-високите осигуровки въври и по-високо обезщетение за безработица. Вместо досегашния максимум от 86 лева на ден, ако хората на високи заплати, останали без работа, вече ще получават 107 лева дневно. В зависимост от това колко над максималния осигурителен праг е заплата, то и минусът от 43 лева на фиша в края на януари ще се усети по различен начин. Според експерти най-осезаем ще е за онези, които взимат около 4000 хиляди лева. За получаващите 6, 7 или 8 хиляди по-високите удръжки няма да създадат особен проблем.
Цветан Методиев, който работи в IT фирма, пресмята, че дори и 43 лв. да не са много за година, допълнителната сума, която бюджетът ще му вземе, надхвърля 500 лв. „Може да го погледнем от емоционалната гледна точка и да кажем следното: по какъв начин държавата помогна на този сектор, на тези служители да се случат нещата по-добре. Не виждаме такова нещо”, коментира той.
За да не се окажат ощетени, служителите трябва да получат увеличение на заплатите, казват от сектора. То обаче би било за сметка на работодателите. Има и друг проблем и той се корени в данъчната система. Според икономисти минусът заради по-високите осигуровки би трябвало да се покрие от увеличение на заплатите
От януари се увеличи и минималната работна заплата, която вече е 933 лева.