Испания предприема стъпки за съкращаване на работната седмица
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Мярката засяга близо 12 милиона работещи
Лявото испанско правителство започна днес преговори със социалните партньори за намаляване на работното време, като изпълнителната власт иска промяна от 40 на 37,5 часа на седмица, въпреки съпротивата на работодателските организации, предаде Франс прес.
Тази мярка, предвидена в правителствено споразумение от края на октомври между премиера Педро Санчес и радикалната лява формация "Сумар" (Sumar), засяга близо 12 милиона работещи, според изпълнителната власт.
"Намаляването на работното време не означава само да работим по-малко, а и да работим по-добре", подчерта преди началото на дискусиите в социалната мрежа "Екс" (Х) министърът на труда Йоланда Диас, която е и лидер на "Сумар".
Испанците "заслужават работен ритъм, който им оставя време да живеят", добави министърката, припомняйки, че законовата продължителност на работното време не е променяна в Испания от "40 години", въпреки повишената производителност, постигната от служителите.
Поставеният на масата на преговорите план на правителството предвижда намаляване на работното време на два етапа – с преминаване до 38,5 работни часа през 2024 година, а след това 37,5 часа през 2025 година. Тази промяна не би трябвало да се отрази на работната заплата.
Проектът на правителството бе подкрепен от двата основни синдиката – Общ съюз на трудещите се (UGT) и Профсъюзната конфедерация на работническите комисии. В същото време той се сблъсква със съпротивата на работодателските организации, пише БТА.
Шефът на Испанската конфедерация на бизнес организациите (СЕОЕ) Антонио Гараменди критикува липсата на маржове за маневриране, предоставени на социалните партньори по време на дискусиите. "Ако отидете на преговори с предизвестен край, къде е социалният диалог?", запита той.
За да бъде гласуван законът, лявото правителство ще трябва да преодолее и съпротивата на някои свои регионални съюзници като Националната баска партия и каталунските сепаратисти, за които се смята, че са близки до бизнеса.