Едва 20% от хората с увреждания у нас работят

1
Катастрофа преобръща живота на Пламен Стоянов, когато е на 25 години / снимката е илюстративна /
Катастрофа преобръща живота на Пламен Стоянов, когато е на 25 години / снимката е илюстративна /

Катастрофа преобръща живота на Пламен Стоянов, когато е на 25 години

Едва 21% от хората с увреждания у нас работят, въпреки че имат квалификация или умения да бъдат наети на пазара на труда. Данните са на Съюза на инвалидите в България. Хората с ТЕЛК у нас са 680 хиляди, от които близо 200 хиляди са запазили възможността си да работят, информира БНТ.

Катастрофа преобръща живота на Пламен Стоянов, когато е на 25 години. Възстановява се след дълга рехабилитация и завършва лингвистика с информационни технологии. Пламен е назначен по проект като координатор в Съюза за инвалидите и вече има първия си успех. По негов сигнал улица „Даме Груев“ в Пловдив става пригодна за колички.

"След множество имейли до институциите, които се занимават с проблема, проблемът беше решен и на тротоар, на който не бяха изградени скосенията, впоследствие изградиха скосенията, силно се надявам да са си получили урока", разказва Пламен Стоянов.

БНТ

Работното място на Пламен е по проект на Агенцията за хората с увреждания. Част от хората обаче не могат да си намерят подходяща позиция или им се предлага нискоквалифицирана работа. Затова Агенцията ще наблегне на допълнителни обучения.

"Само със социални помощи е много трудно човек да оцелява особено в съвремието и може би националната цел е да подпомогнем пазара на труда, защото в момента имаме една огромна липса на хора, на работна ръка и то с квалификация", каза проф. Георги Йорданов – изпълнителен директор на Агенцията за хората с увреждания.

Според експертите хората с ТЕЛК трудно си намират работа, заради притесненията на работодателите, че после трудно могат да ги освободят, ако не се справят.

"Този член го махнаха през 90-те години, сега ограничението е само, че работодателят преназначава лицето на друга щатна бройка, която е по-лека за него, по-лесно изпълнима и в краен случай, ако лицето не може да върши и тази дейност, той спокойно може да го освободи", обясни Георги Колев – председател на Съюза на инвалидите в България.

Пламен ще работи по проекта три години и се надява през това време да помогне на много други да намерят своята реализация.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари